Różnimy się, ale łączy nas las.

To miejsce, gdzie chodzimy na spacery, opowiadamy dzieciom o przyrodzie,
sami obserwujemy naturę i czerpiemy z niej energię i spokój.

Lasy w pobliżu naszych miejscowości to nasze najbliższe otoczenie,
dlatego dbamy o nie, gdy trzeba, sprzątamy,
monitorujemy prowadzoną tam gospodarkę leśną ,
wnioskujemy o ochronę fauny, flory i fungi.

Nasze lasy napawają nas dumą. Lasy są dobrem wspólnym należącym do nas wszystkich, także do kolejnych pokoleń

i innych gatunków.

🟩 LAS CHRONI NAS 🟨 MY CHROŃMY LAS

21 marca od 2012 roku jest Międzynarodowym Dniem Lasów.
W całej Polsce Inicjatywy społeczne zapraszają na leśne wydarzenia pod hasłem
🌳„Wspólny las” 🌳
Przyłączmy się i świętujmy wspólnie DZIEŃ LASÓW. Proponujemy spacer, rozmowy o lesie i ,,Shinrin-yoku”

Jesteśmy lokalnymi inicjatywami z różnych miejsc w Polsce.Ideą Leczącego Lasu (Shinrin-yoku) jest uciszenie tych części mózgu, które są odpowiedzialne za decyzje i przetwarzanie informacji. Pozwalamy wtedy odpocząć nadaktywnemu umysłowi, wprowadzając się w poczucie spokoju i harmonii z naturą.

Po relaksującej „kąpieli leśnej” opowiemy także o ekologicznej i społecznej funkcji lasu i dlaczego w Lesie Rembertowskim powinny one mieć priorytet nad funkcją gospodarczą. Powiemy o pilnej potrzebie ochrony najstarszych drzewostanów i leśnych drzew o wymiarach pomnikowych oraz o konieczności realnego udziału obywateli w w podejmowaniu decyzji o lasach.

Spotkajmy się pod lasem na końcu ulicy Michała Okurzałego odchodzącej od ul. Czerwonych Beretów w pobliżu przystanku w stronę lasu.


Możliwości dojazdu: 1. Pociągiem Kolei Mazowieckich lub Szybką Koleją Miejską S2 do stacji PKP Warszawa-Rembertów i przesiadka na autobus 196 (przystanek koło pomnika). Wysiadka na przystanku Czerwonych Beretów
2. Autobusem 143 kursującym od przystanku GUS Trasą Łazienkowską i przez Rondo Wiatraczna do przystanku Czerwonych Beretów.
Uwaga! Po lesie nie ma wymogu noszenia maseczek, ale pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości. Pamiętajmy, że dla wspólnego bezpieczeństwa poruszamy się w grupach maksymalnie 5-o osobowych.
Następnie przejdziemy kilkanaście metrów w głąb lasu, gdzie zaczniemy nasz „Uzdrawiający Las”.
Już nie możemy się doczekać się wspólnego odświętnego doświadczania lasu.
Wszyscy jesteście mile widziani, z dziećmi i całymi rodzinami. #tag#WspólnyLas#LasŁączy

Wydarzenie na fb https://www.facebook.com/events/734210704123213

Apel Lasów Miejskich do mieszkańców

Przedłużające się ograniczenia związane z epidemią COVID-19 powodują, że warszawskie lasy cieszą się niespotykaną dotąd popularnością jako miejsca wypoczynku mieszkańców Warszawy. Dlatego już od kilku miesięcy przygotowujemy się do startu nowego sezonu.

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosła liczba znajdowanych martwych zwierząt, szczególnie w weekendy, czyli wtedy, gdy większa liczba osób korzysta z możliwości wypoczynku w lasach. Apelujemy więc o to, aby osoby odwiedzające lasy robiły to odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w lesie, a prawo do swobodnego życia należy tu do dzikich zwierząt. Nie spuszczajmy psów ze smyczy w lasach i na terenach zieleni (tam gdzie nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy nie bytują dzikie zwierzęta). Chwila wolności naszego pupila może poskutkować spłoszeniem dzikich zwierząt, a w konsekwencji wypadkiem drogowym, w którym ucierpią ludzie i zwierzę. Spotykamy się również z przypadkami dzikich zwierząt (np. łosi), które zabłądziły na terenach zabudowanych, zaklinowały się w ogrodzeniach lub zawisły i zginęły na płotach. Możemy uniknąć znacznej liczby takich wypadków, zapewniając dzikim zwierzętom spokojną przestrzeń do życia w naturze.