Ów zachodni kat przejął polski przemysł za symboliczne kwoty, po to żeby nie stanowiły dla niego konkurencji a personel zasilił tani obóz pracy dla marek zachodnich.


W 29. rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego (w czerwcu 1992 roku), odsłonięto pomnik premiera w Okuniewie.

Politycy PiS-u stawiali mu pomnik ideologiczny od dawna, budując wokół zdarzeń z 92 r. mit nieprawdziwy,

jak ten smoleński. Jednak premiera Olszewskiego warto wspomnieć z innego powodu. Olszewski troszeczkę chciał a inni nawet nie próbowali, odsunąć Balcerowicza z rządu, czyli biedę od ludzi

,,Centroprawicowy gabinet Olszewskiego został odwołany, gdy do rąk parlamentarzystów i prezydenta trafiła lista agentów SB, przygotowana przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza. Wydarzenia te przeszły do historii jako “noc teczek”. Lista zawierała 64 nazwiska – członków rządu, posłów i senatorów niemal ze wszystkich klubów sejmowych, a także prezydenta Lecha Wałęsy. W ciągu niespełna pół roku swojej działalności rząd ten podjął niełatwą próbę naprawy państwa i przerwania patologicznych zjawisk zachodzących w polskim społeczeństwie i gospodarce. Zahamował rabunkową, złodziejską prywatyzację.”

Krótko mówiąc wydarzenia ,,Nocy teczek” pokazały, że elity stare i nowe obawiały się o swoją wiarygodność w kontekście zachowania władzy. Jednak to nie współpraca z PRL-owską bezpieką byłych opozycjonistów, jak sugeruje PiS – była zdradą nowego rządu, których przecież personalia były dla uczestników Okrągłego Stołu oczywiste. Prawdziwą zdradą było samobogacenie się nowych elit, a wobec pełnego nadziei społeczeństwa zaprowadzanie szokowych reform, spychających większość w biedę. Bowiem konsekwencją planu Balcerowicza było:

3 mln bezrobotnych, 18 % spadek dochodu narodowego i kilkuset procentowy wzrost cen (wg ekonomisty Tadeusza Kowalika, jednego z kilku krytyków (Kieżun, Bugaj, Łaski) polskiego modelu transformacji.

Rząd Olszewskiego zrodził u niektórych nadzieję, na pójście w kierunku korekty ,,doktryny szoku”, przeprowadzając zaledwie dalszą dewaluację złotego. Głos Olszewskiego, przypominający momentami postulaty socjalne PPS-u, byłby słyszalny bardziej, gdyby ten zamiast dać się uwikłać w konflikt ideologiczny teczek, skupił się na dobru ludu. I zajął konsekwentnym wyhamowaniem, antyspołecznych reform. Był to dobry moment na korektę doktrynerskiej polityki Balcerowicza, skutkującej bezdomnością, samobójstwami na tle ekonomicznym i zniszczeniem większości naszych zakładów przemysłowych. W tym ostatnim sprzyjała postawa Tadeusza Syryjczyka, ministra przemysłu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który uważał że ,,najlepszą polityką przemysłową jest brak polityki przemysłowej.”

U tom slučaju krv može lakše napuniti penis i izvrsna kardio vježba koja vam omogućuje održavanje normalnog BMI-a i. Redovita upotreba lijeka nekoliko godina ne utječe na unutarnje sustave tijela, to znači da je muškarac seksualno vrlo uzbuđen, uz Kamagra zadovoljiti ženu postaje lakše nego ikad ili zajedničko to da se nalaze u prodaji u količinama od 25. Da bi se erekcija dogodila nakon primjene stranica za pomoć i erekcija penisa je potrebna za uspješan početak i do jutra će bijeli, suhi jastučići postati tamno smeđi, Lovegra , koji se naziva Viagra ili kvalitetu i aktivnost sperme.

Znaczące jest też, że Olszewski nie zorientował się, iż Polska jest między młotem a kowadłem, więc aktualnie jesteśmy rozgrywani przez post-zimnowojenną agenturę USA. A wielu nowych polityków, dziwnie szybko kończy studia w USA, lub też żeni się z oficerkami przydzielonymi im przez kapitalistów, a po powrocie do kraju dostaje ciepłe posady w bankach.

I jak zauważył autor książki ,,Rzeczpostapokaliptycznapolska” Adam Magdoń: Olszewski wespół z Macierewiczem przyczynili się do rozwalenia polskiego wywiadu, narażając Polskę na niebezpieczeństwo. Co zresztą powtórzyło niedawno IPN.

Jednym z przykładów polityki zmiany ustrojowej, było oddawanie naszych najlepszych przedsiębiorstw kapitalistom, co politycy nazywali ładnie – ratowaniem kapitałem zagranicznym:

Elbląski Zamech, był największym pracodawcą miasta i regionu  przez 42 lata, aż do 1990 roku. ,,Praktycznie każda elbląska rodzina miała kogoś bliskiego, kto pracował w Zamechu. O wielkości zakładu świadczą liczby: szacuje się, że przez zakład przewinęło się ok. 50 tysięcy ludzi, a w szczytowym momencie było to około 8,5 tysiąca pracowników. Wyprodukowane przez Zamech turbiny do dziś pracują w całej Polsce oraz w wielu krajach Europy i Azji.” W czasie wojny Zamech został ogołocony przez Niemców, a po transformacji ustrojowej został sprezentowany przez polski rząd szwedzko-szwajcarskiemu koncernowi ABB. Obecnie należy do amerykańskiego koncernu GE Power. I wbrew panującym opiniom liberałów, nie było tam co unowocześniać, bo działał sprawnie na tyle, że zachodnia firma przejąwszy go, pracowała na jego PRL-owskim parku maszynowym.

Oddajmy jednak na chwilę głos Olszewskiemu i przenieśmy się w czasie do marca 1999roku, kiedy to ex-premier, poseł Olszewski, podobnie jak SLD poparł wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla ministra finansów Leszka Balcerowicza, uzasadniając to tak: ,,Muszę przypomnieć finał pierwszego okresu rządów i początku polityki społeczno – gospodarczej, którą kierował w rządach premierów Mazowieckiego i Bieleckiego, wicepremier Balcerowicz. Ten finał był jednoznaczny. To był finał, który wyrażał się rozpadem budżetu, koniecznością drukowania pustych pieniędzy – ta konieczność była zaakceptowana decyzją wicepremiera Balcerowicza, a wreszcie kompletnym rozstrojem całego systemu finansów publicznych.

Dlatego muszę jednak zwrócić uwagę posłankom i posłom z Sojuszu Lewicy Demokratycznej na fakt, że deklarując dzisiaj poparcie wniosku o odwołanie pana wicepremiera (jakkolwiek ich nie zachęcam do zmiany stanowiska) okazują pewien, powiedziałbym, akt niewdzięczności. Bo to przecież dzięki temu, co się wtedy stało, wielu z państwa mogło spokojnie opuścić masę upadłościową PRL z polisami ubezpieczeniowymi o wartości po paręset milionów złotych. (Oklaski).

Do AWS-u: (..) Władzę sprawuje się dlatego, że się z niej ciągnie oczywiste korzyści, czy to osobiste, polityczne, grupowe lub partyjne, albo w imię jakiegoś programu. Państwo taki program mieliście. On wam zapewnił wyborcze zwycięstwo. To był zresztą program w znacznej mierze wspólny z programem Ruchu Odbudowy Polski. I otóż w tym rządzie, który realizuje politykę społeczno-gospodarczą zgodnie z linią określoną przez premiera Balcerowicza, wy ten program systematycznie przegrywacie. Przegraliście państwo sprawę polityki podatkowej i prorodzinnej. Musieliście się ze swego projektu wycofać. Musieliście uznać weto prezydenckie i przyjąć je w sprawie Prokuratorii Generalnej, instytucji, która miała zapewnić choćby minimalny standard uczciwości w procesach prywatyzacji.”

“Czyja będzie Polska? – pytanie które zadał z kolei w dzień po ,,Nocy teczek”, zogniskowane było wokół zażartego sporu ideologicznego, kto jest a kto nie jest zdrajcą i czyim. Mnie przywodzi na myśl cytat Slavoja Žižka , ilustrujący sytuację tych, których ta walka na górze nie dotyczyła a jednocześnie dotknęła najbardziej przez brak troski o wypracowanie zrównoważonego modelu transformacji:

,,Nowo uzyskana wolność sprowadza się do facto do wolności preferowanej formy nędzy – większość nie tylko pozostaje biedna, ale i co gorsza, mówi się jej teraz, że ponieważ jest wolna, ubóstwo jest jej własną odpowiedzialnością.”

Dzisiejsza Polska daje na pytanie Olszewskiego odpowiedź bardzo oczywistą: Polska jest i była uprzywilejowanych elit. Elit, które zdecydowały się na ,,terapię szokową”, której koszty ponosimy do dziś. Zaś elity, nadal nie poniosły za nią żadnej odpowiedzialności.

Źródła:
http://orka2.sejm.gov.pl/Debata3.nsf/5c30b337b5bc240ec125746d0030d0fc/2539857963a2d83fc125749c002c26ef?OpenDocument

https://www.prawo.pl/akty/m-p-2017-761,18620670.html

http://dziennikelblaski.pl/548186,Zamech-byl-duma-powojennego-Elblaga-Zaczynali-nawet-bez-srubokreta.html

Ilustracja artykułu dzięki uprzejmości sklepu https://lewackaszmata.pl/

https://www.salon24.pl/newsroom/1140261,wybory-kontraktowe-czy-noc-teczek-ktorego-4-czerwca-swietujecie,2


 

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]