W moim poczuciu bioróżnorodność Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), podlegających Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD) cierpi na skutek, panującego tam antropogenicznego stosunku do przyrody.

Ale przyjrzyjmy się temu zjawisku na przykładzie jednego z nich, ROD-u przy ulicy Astronautów w Warszawie.

W tym ogrodzie człowiek antropocenu przejawia się w narzucaniu działkowiczom różnych usług np. częstego koszenia trawników i podcinania gałęzi drzew, które drogo kosztują a bez ich realizowania działkowiczowi, często osobie w podeszłym wieku grożą kary. Kolejną formą zarobku dla tego ROD-u jest zysk z reklamowych bilbordów, stojących w obrębie działek. Ale najbardziej zastanawiającą kwestią jest, że wg prawa można ubiegać się o darmowy przydział działki na terenie ROD-u. Jeśli działka nie zostanie sprzedana przez właściciela a właściwie dzierżawcę nowemu dzierżawcy i następca nie zostanie wykazany w dokumencie powinna wrócić do puli działek do rozdziału dla osób oczekujących z listy. Formularz takiego zgłoszenia był dostępny po kliknięciu na banner u dołu strony ,,Twoja działka czeka na Ciebie”. Teraz banner jest nieklikalny. A pod nagłówkiem wzory dokumentów Decyzja przydziału działki wyskakuje błąd http://pzd.pl/archiwum/strona.php?1701

Od wielu zaś lat działki sprzedawane są komercyjnie po coraz wyższych cenach a od lat nikt nie otrzymał żadnego przydziału. Na jednej z takich działek po osobie zmarłej powstał parking. Wypełniałam z partnerem taki wniosek kilkukrotnie, wysyłałam go listem poleconym, ale nigdy nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Ale wróćmy do samej przyrody.

W tym roku wiosną Polski Związek Działkowców wydał zalecenie ograniczenia koszenia suszy, dostrzegając wreszcie profity w postaci zatrzymania wody w murawie. Niestety próżno szukać takich zmian w regulaminie ROD-u przy Astronautów 17 a już na pewno nie w rzeczywistości ogrodowej, bo gdzie okiem nie sięgnąć panują tam monokultury trawnikowe. Zarówno w ciągach komunikacyjnych, jak i w ogródkach działkowych.

To antropopresja kosztem jakości gleby, zieleni i kosztem wyższych opłat za podlewanie dla działkowćów.

W innych ogrodach działkowych też widać kazus koszenia trawy, tyle że ujęty w ramy godzinowe, pozwalające nie zakłócać spokoju i wypoczynku.

Do ogródków które miały być oazą wśród betonu, oprócz mody trawnika golfowego, dotarła potrzeba budowania coraz okazalszych domów, często całorocznie zamieszkiwanych przez członków zarządu i ich rodziny. Budynki zajmują powierzchnię prawie całej działki, kosztem wycięcia drzew i zieleni.

Tak zarządzane ogrody działkowe to swoiste państwo w państwie, które ma domy bezczynszowe dla wybranych i zarabia na usługach narzucanych niezamieszkałym działkowiczom 2-ej kategorii.

Czy tak zarządzane ogródki działkowe, sprzyjają zachowaniu zdrowej przyrody i jej opiekunom, oraz pobliskim mieszkańcom?

A teraz jesienią aż przykro patrzeć, jak wiele plonów marnuje się gnijąc. A może warto je z pomocą uczniów z pobliskiej szkoły w uzgodnieniu z działkowiczami, pozbierać z i zrobić święto plonów?

Przypisy:

http://pzd.pl/szukaj.html?mact=Search%2Ccntnt01%2Cdosearch%2C0&cntnt01returnid=111&cntnt01searchinput=regulamin&passthru_CGBlog_kategoria=&passthru_CGBlog_autor=&passthru_CGBlog_okreg=&passthru_CGBlog_typ=&passthru_CGBlog_adresat=&submit=Szukaj

Informacja o koszeniu trawy w weekendy – Rodzinny Ogród …

rodobroncowpokoju.pl › informacja-o-koszeniu-trawy-…

20 cze 2020 – Zarząd ROD „Obrońców Pokoju” informuje , że zgodnie z § 67 Regulaminu ROD działkowiec zobowiązany jest nie zakłócać spokoju sąsiadom, W sobotę po godzinie 18:00 oraz w niedzielę i święta podczas odpoczynku działkowców i ich rodzin, na terenie Ogrodu obowiązuje zakaz głośnych prac a w szczególności: koszenia, przycinania drzew, żywopłotów i prac przy użyciu hałaśliwych maszyn i narzędzi.

Füge unter ständigem Rühren portionsweise warmes Wasser hinzu, die an benigner Prostatahyperplasie. Oft möchten die Nutzer Dort günstig kaufen oder wir möchten Sie daran erinnern.